Our Churches Clergy Directory Districts Staff

July 03, 2012

Follow this link to view the live streaming.  www.lakejunaluska.com/streaming

The 2012 Southeastern Jurisdictional conference will meet July 18 - 20 at Lake Junaluska Conference and Retreat Center in North Carolina.

Jurisdictional Conferences happen every 4 years primarily to elect Bishops. Jurisdictional Conferences also have the powers and duties:

 •To promote the evangelistic, educational, missionary and benevolent interests of the church and to provide for interests and institutions within their boundaries;
 
•To establish and constitute jurisdictional conference boards as auxiliaries to the general boards of the church;
 
•To determine the boundaries of Annual Conferences;
 
•To make rules and regulations for the administration of the church's work within the Jurisdiction;
 
•To appoint a committee on appeals.
 
This quadrennium's Jurisdictional Conference will officially open on Wednesday, July 18, 2012, with worship at 9:00 a.m.
The newly elected Bishops will be consecrated on Friday, July 20, 2012, at 10:00 a.m. and the SEJ Committee on Episcopacy will host a process to allow delegates to become better acquainted with episcopal nominees on Tuesday, July 17.
 

Full Agenda (all times are EST):

Sunday, July 15, 2012

3:00 p.m. Nominations Committee (2012)
Susan Todd Lounge
 
Monday, July 16, 2012
8:30 a.m. Nominations Committee (2012)
Susan Todd Lounge
9:00 a.m. Committee on Episcopacy (2008-2012)
Harrell Center 202
2:00 p.m. Secretarial Staff Meeting
Location: TBA
 
Tuesday, July 17, 2012
8:30 a.m. Nominations Committee
Susan Todd Lounge
9:00 a.m. Committee on Episcopacy
Harrell Center 202
9:00 a.m. College of Bishops
Terrace 319
10:00 a.m. Delegation Page and At-Large Page Orientation
Stuart Auditorium
1:00 p.m. Introductions of Episcopal Nominees
(Coordinated by Committee on Episcopacy)
Stuart Auditorium
2:45 p.m. Round Robin Sessions
Shackford
7:30 p.m. Nominations Committee
Susan Todd Lounge
7:30 p.m. SEJ Racial Ethnic Delegates Meet Episcopal Nominees
International Room, Lambuth Inn
7:30 p.m. Gilbert-Lambuth Presentation sponsored by SEJ Archives and History
Memorial Chapel
 
First Day of Conference Session
Wednesday, July 18, 2012
7:45 a.m. Pages Orientation (Stuart Auditorium)
7:45 a.m. Ballot Tellers Orientation (Stuart Auditorium)

Opening Session
All Sessions in Stuart Auditorium
9:00 a.m. Opening Worship with Holy Communion
Bishop William H. Willimon, preaching
Bishop Timothy Whitaker, celebrant
10:15 a.m. Transition Break
10:30 a.m. Opening Business Session
Bishop G. Lindsey Davis, Louisville Area
Presiding
Gathering Hymn
Call to Order
Opening Prayer
Roll Call, Quorum Certification
Secretarial Staff Election
Committee on Plan and Organization Part 1
Adoption of Agenda
Committee on Arrangements
Welcome to Lake Junaluska
Nominations from Bishops
Committee on Episcopacy
(Approximately 11:00 a.m.) Balloting Instructions and Testing
Bishop Charlene P. Kammerer, Richmond Area
Presiding
Centering Hymn and Prayer
Ballot 1
Laity Address
Results of Ballot 1
Introduction of any new Nominee
Ballot 2
UMW Video
Results of Ballot 2
Ballot 3
Monitoring Report
Results of Ballot 3
Ballot 4
Announcements
12:15 p.m. Adjourn for Lunch
2:00 p.m. Organizational Meetings for Committees
Meet in Rehearsal Room (behind stage)
·         Committee on Journal
2:30 p.m. Reconvene Business Session
Bishop Larry M. Goodpaster, Charlotte Area
Presiding
Gathering Music and Prayer
Results of Ballot 4
Ballot 5
Committee on Coordination and Accountability
Results of Ballot 5
Ballot 6
Unfinished Business
Bishop B. Michael Watson, North Georgia Area
Presiding
Candler School of Theology Video
Results of Ballot 6
Ballot 7
Hinton Rural Life Center Video
Results of Ballot 7
Ballot 8
SEMAR Video
Unfinished Business
4:00 p.m. Standing Break
4:30 p.m. Gathering Music
Bishop James R. King, Jr., South Georgia Area
Presiding
Results of Ballot 8
Ballot 9
Committee on Plan and Organization Part 2
Gulfside Assembly Video
Results of Ballot 9
Ballot 10
Lake Junaluska Assembly Video
Results of Ballot 10
Ballot 11
Unfinished Business
5:30 p.m. Supper Break
7:30 p.m. Reconvene Business Session
Bishop Timothy W. Whitaker, Florida Area
Presiding
Gathering Hymn
Emory University Video
Results of Ballot 11
Ballot 12
Committee on Finance and Administration
Results of Ballot 12
Ballot 13
Bishop Hope Morgan Ward, Mississippi Area
Presiding
Monitoring Report
Results of Ballot 13
Ballot 14
UMM Video
Report of Ballot 14
Ballot 15
Archives and History Video
Results of Ballot 15
Ballot 16
Intentional Growth Center Video
Unfinished Business
9:00 p.m. Evening Recess
 
Second Day of Conference Session
Thursday, July 19, 2012
Bishop William H. Willimon, Birmingham Area
Presiding
9:00 a.m. Gathering Hymn
Call to Order and Prayer
Results of Ballot 16
Ballot 17
Committee on Journal
Results of Ballot 17
Ballot 18
Youth/Young Person’s Address
Results of Ballot 18
Ballot 19
Duke Divinity School Video
Results of Ballot 19
Ballot 20
Unfinished Business
10:00 a.m. Morning Break
10:30 a.m. Service of Remembrance
Bishop Charlene P. Kammerer, Homily
Transition Break with Music
Bishop James E. Swanson, Sr., Holston Area
Presiding
11:10 a.m. Results of Ballot 20
Ballot 21
Love Offering for At-Large Pages
UMVIM video
Results of Ballot 21
Ballot 22
11:30 a.m. Council of Bishops’ Representative
Ministry with Young People Video
Results of Ballot 22
Ballot 23
Gammon Theological Seminary Video
Results of Ballot 23
Ballot 24
Unfinished Business
Bishop Alfred W. Gwinn, Raleigh Area
Presiding
Noon Results of Ballot 24
Balloting will continue as needed
Unfinished business as needed
1:00 p.m. Lunch Break
Thursday, July 19, 2012 (Afternoon Session)
Bishop Benjamin Chamness, Nashville Area (Interim)
Presiding
2:00 p.m. Committee in Investigation (Bishops) Organized
Room: TBA
Committee on Appeals Organized
Room; TBA
2:30 p.m. Business Session (If Needed)
Committees meet to complete their work for final reports on Thursday evening.
·         Nominations Committee in Susan Todd Lounge
·         Committee on Episcopacy in Harrell Center 202
5:30 p.m. Supper Break
7:30 p.m. Reconvene Business Session
Bishop Mary Virginia Taylor, Columbia Area
Presiding
Lake Junaluska Singers
Monitoring Report
Committee on Nominations
Bishop Paul L. Leeland, Alabama-West Florida Area
Presiding
Celebration of Retiring Bishops
8:45 p.m. Committee on Episcopacy
Episcopal Assignments for 2012-2016
Adjourning Prayer
9:00 p.m. Area Receptions
(As scheduled by each Delegation by June 1.)
 
Third Day of Conference
Friday, July 20, 2012
10:00 a.m. Consecration of Bishops
Bishop Alfred W. Gwinn, Preaching
Bishop Lindsey Davis and Bishop Charlene Kammerer, Presiding
Bishop Ben Chamness, Representing Council of Bishops
 

The live streaming schedule is as follows (all times are EST):

Tuesday, July 17
1:00 p.m. Introductions of Episcopal Nominees

Wednesday, July 18
9:00 a.m. – 12:15 p.m. Opening Worship with Holy Communion
Morning Business session
2:30 p.m. -5:30 p.m. Afternoon Business session
7:30 p.m. – 9:00 p.m. Evening Business session

Thursday, July 19
9:00 a.m. – 1:00 p.m. Opening Worship, Service of Remembrance
Morning Business session
2:30 p.m. Business session (if needed)
7:30 p.m. – 9:00 p.m. Evening Business session
Celebration of Retiring Bishops
Friday, July 20
10:00 a.m. Consecration of Bishops

Follow this link to view the live streaming.  www.lakejunaluska.com/streaming